Przejdź do treści
Lądek-Zdrój
panorama na Lądek po wiosennym deszczu
Lądek-Zdrój
nocna panorama na starówkę z Góry Trzech Krzyży
Lądek-Zdrój
jedyny kryty most w Polsce
Lądek-Zdrój
panorama z ul. Żwirki i Wigury
Lądek-Zdrój
Przełęcz Lądecka, panorama z granicy PL / CZ
Lądek-Zdrój
Przełęcz Lądecka
Lądek-Zdrój
Panorama z Czarnego Urwiska
Lądek-Zdrój
zabytkowy Most Świętego Jana
Lądek-Zdrój
jesień w Parku Zdrojowym
Lądek-Zdrój
Przełęcz Lądecka
Lądek-Zdrój
panorama po deszczu
Lądek-Zdrój
łąki Lutyni, wieś w gm. Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój
panorama na miasteczko
Lądek-Zdrój
kolorowa tęcza i Góry Złote
Lądek-Zdrój
Park Jana Pawła II
Lądek-Zdrój
Park Jana Pawła II
Lądek-Zdrój
Park Jana Pawła II
Lądek-Zdrój
wiosna ... nad łąkami Lutyni
Lądek-Zdrój
Rzeka Biała Lądecka
Lądek-Zdrój
pejzaż
Lądek-Zdrój
jesień, łąki gm. Lądek
Lądek-Zdrój
lądeckie łąki
Lądek-Zdrój
panorama na starówkę, z wyeksponowaną wieżą ratusza i kościoła
Lądek-Zdrój
szlak na Górę Borówkową (900m n.p.m.)
Lądek-Zdrój
DWA Rybniczanka
Lądek-Zdrój
Rybniczanka
Lądek-Zdrój
DW Ryniczanka
Lądek-Zdrój
DW Wanda
Lądek-Zdrój
DW Rybnicznka baza zabiegowa
Lądek-Zdrój
baza zabiegowa
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój
jadalnia
Previous
Next

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to uzdrowisko położone w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami (Masyw Śnieżnika). Klimat uzdrowiska określany jest jako górski, silnie bodźcowy.

Spacery/wycieczki piesze (możliwe do zrealizowania bezpośrednio z ośrodka)

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju urządzono po wybudowaniu dzisiejszego „Zdroju Wojciech”. Pięknie zagospodarowany, w pobliżu pijalnia wód oraz Źródło Chrobry, w parku znajduje się klika rzeźb powstałych w trakcie plenerów rzeźbiarskich z roku 1980, a także pomnik Andrzeja „Lidera” Zawady – legendarnego polskiego himalaisty.

odległość od ośrodka: ok. 400 m, 5-10 min. drogi pieszo

„Zdrój Wojciech”

Zakład przyrodoleczniczy z basenem termalnym oraz pijalnią – najpiękniejszy i najbardziej chara-kterystyczny obiekt Lądka-Zdroju; na parterze obiektu piękny basen termalny (temp. wody ok. 29-31 st. C) oraz pomieszczenia zabiegowe z marmurowymi, zabytkowymi wannami; na piętrze pijalnia wód, restauracja oraz pokoje dla gości.

odległość od ośrodka: ok. 400 m, 5-10 min. drogi pieszo

Arboretum

powstało w latach 1972-73 na terenie lasów należących do miasta. Obecnie ma powierzchnię 1,89 ha. Ogród jest udostępniony do zwiedzania od maja do października oraz w innych terminach ustalanych w zależności od panujących warunków. Najpiękniejszym czasem jest przełom maja i czerwca, kiedy zakwitają azalie i  różaneczniki, w tym Królewska Kolekcja Różaneczników. Ciekawą atrakcją jest NOCNE podświetlenie ogrodu, który można zwiedzać również po zmroku. Średni czas zwiedzania ogrodu to 40 minut.

adres: ul. Moniuszki, ok. 500 m od ośrodka, 15-20 min. pieszo

Trojak, 766 m n.p.m. z platformą widokową

Szczyt wznoszący się nad częścią zdrojową Lądka, prowadzi na niego m.in. szlak niebieski, od 2023 roku widoki ze szczytu można podziwiać z nowo wybudowanej platformy widokowej; na szczycie Trojaka liczne skały gnejsowe z wytyczonymi trasami wspinaczkowymi; na zboczach Trojaka znajduje się Stacja Narciarska Lądek-Zdrój (oświet-lony stok);

czas przejścia: ok. 1,5 h z ośrodka na szczyt Trojaka

Borówkowa Góra, 900 m n.p.m.

Szczyt w Górach Złotych, położony na pograniczu polsko-czeskim, na szczycie wieża widokowa
z 2006 roku, wysoka na ok. 25 metrów. Na szczycie w latach ’80 XX w. miało miejsce spotkanie członków „Solidarności” polsko-czechosłowackiej, w którym uczestniczyli m.in.: Vaclav Havel, Jiri Dienstbier, Jacek Kuroń czy Jan Lityński.

czas przejścia: z ośrodka ok. 7 km, ok. 2 godz. pieszej wycieczki w jedną stronę, istnieje możliwość dojechania na parking przy przejściu granicznym PL/CZ; z parkingu ok.
1 godz. w jedną stronę

Madejowe (Stołowe) Skały

Grupa gnejsowych form skalnych położona na zboczach Królówki (775 m n.p.m.) z najwyższą „Iglicą”, należącą do największych i najoka-zalszych skał w tym rejonie, osiąga od strony wsch. wys. ściany do ok. 20 m, a szczyt stanowi grań o dł. 18 m z dobrym punktem widokowym, na skale posadowiony metalowy krzyż wysoki na ok. 11 m.

czas przejścia: ok. 2 km od ośrodka, ok. 0,5 h do Iglicy

Atrakcje w najbliższej okolicy konieczny dojazd do 50 km

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najciekawszych atrakcji okolicy, odkryta w latach ’70 XX wieku Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Partie dolne są niedostępne dla turystów.

dojazd: kierunek Stronie Śląskie, ok. 15 km od Lądka

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Nieczynna kopalnia złota, atrakcja turystyczna zorganizowana w dawnej kopalni złota i arsenu
w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim, uruchomiona 28 maja 1996. Bogata w liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży.

dojazd: kierunek Złoty Stok, ok. 17 km od Lądka

Kłodzko

Największe i najważniejsze miasto regionu, poło-żone nad Nysą Kłodzką. Miasto z długą tradycją, kiedyś było stolicą historycznej Ziemi Kłodzkiej, prawa miejskie uzyskało w XIII w. Bogate w liczne zabytki i atrakcje turystyczne na czele z Twierdzą Kłodzką, późnogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP, gotycki most z barokowymi figurami, ratusz z końca XIX w., renesansowe i barokowe kamie-nice z XVI-XVIII w.

dojazd: kierunek Kłodzko, ok. 25 km od Lądka)

Śnieżnik 1425 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, na szczycie wieża widokowa z 2022 roku, poniżej szczytu schronisko górskie.  dojazd: kierunek Kletno, ok. 15 km od Lądka; z Kletna ok. 2 godz. szlakiem żółtym na szczyt Śnieżnika

 

Czarna Góra 1206 m n.p.m.

Położona w Masywie Śnieżnika, nad Przełęczą Puchaczówka, na zboczach góry znajdują się liczne wyciągi narciarskie (kompleks narciarski Czarna Góra),kolej linowa czynna przez cały rok, trasy rowerowe MTB, liczne restauracje i hotele.

dojazd: kierunek Stronie Śląskie, ok. 15 km od Lądka, z parkingu na Przełęczy Puchaczówka ok. 1 h na szczyt Czarnej Góry – istnieje możliwość wjazdu koleją w pobliże szczytu

Atrakcje dalsze konieczny dojazd ponad 50 km

Zamek Książ

Kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz
z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600)

dojazd: kierunek Kłodzko/Wałbrzych, ok. 100 km od Lądka

Praga (CZ)

Stolica Republiki Czeskiej, położona nad Wełtawą, największe miasto w Czechach. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy, bogata w niezliczone atrakcje takie jak m.in.: Hradczany, Złota Uliczka, Most Karola, Ściana Johna Lennona, Muzeum Narodowe i wiele innych.

dojazd: ok. 220 km z Lądka

Skalne Miasto w Czechach (Adrspach)

Liczne skalne formy piaskowcowe, piękne widoki i przyroda. Najwyższa forma skalna Kochankowie (cz. Milenci) ma ponad 80 m wysokości, a Wielki Wodospad spadający z wysokości 16 m robi niesamowite wrażenie.

dojazd: ok. 85 km od Lądka

Spacer w chmurach oraz wiszący most (Dolni Morava, CZ)

Sky Walk, czyli spacer w chmurach to wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W 2022 r. otwarto tu najdłuższą na świecie wiszącą kładkę pieszą, łączącą grzbiety dwóch szczytówgórskich, Slamník i Chlum.

dojazd: ok. 50 km od Lądka

Wrocław

Stolica Dolnego Śląska, a także historyczna stolica całego Śląska. Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. We Wrocławiu mimo zniszczeń wojennych zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie. Do wyróżniających się należą: dwa ratusze na Rynku – gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz w stylu historyzmu; gotyckie kościoły: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

dojazd: ok. 120 km z Lądka, 1,5 – 2 godz. jazdy samochodem