Skip to content
Lądek-Zdrój
panorama na Lądek po wiosennym deszczu
Lądek-Zdrój
nocna panorama na starówkę z Góry Trzech Krzyży
Lądek-Zdrój
jedyny kryty most w Polsce
Lądek-Zdrój
panorama z ul. Żwirki i Wigury
Lądek-Zdrój
Przełęcz Lądecka, panorama z granicy PL / CZ
Lądek-Zdrój
Przełęcz Lądecka
Lądek-Zdrój
Panorama z Czarnego Urwiska
Lądek-Zdrój
zabytkowy Most Świętego Jana
Lądek-Zdrój
jesień w Parku Zdrojowym
Lądek-Zdrój
Przełęcz Lądecka
Lądek-Zdrój
panorama po deszczu
Lądek-Zdrój
łąki Lutyni, wieś w gm. Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój
panorama na miasteczko
Lądek-Zdrój
kolorowa tęcza i Góry Złote
Lądek-Zdrój
Park Jana Pawła II
Lądek-Zdrój
Park Jana Pawła II
Lądek-Zdrój
Park Jana Pawła II
Lądek-Zdrój
wiosna ... nad łąkami Lutyni
Lądek-Zdrój
Rzeka Biała Lądecka
Lądek-Zdrój
pejzaż
Lądek-Zdrój
jesień, łąki gm. Lądek
Lądek-Zdrój
lądeckie łąki
Lądek-Zdrój
panorama na starówkę, z wyeksponowaną wieżą ratusza i kościoła
Lądek-Zdrój
szlak na Górę Borówkową (900m n.p.m.)
Lądek-Zdrój
DWA Rybniczanka
Lądek-Zdrój
Rybniczanka
Lądek-Zdrój
DW Ryniczanka
Lądek-Zdrój
DW Wanda
Lądek-Zdrój
DW Rybnicznka baza zabiegowa
Lądek-Zdrój
baza zabiegowa
Lądek-Zdrój
Lądek-Zdrój
jadalnia
Previous
Next

Lądek-Zdrój

Lądek-Zdrój to uzdrowisko położone w dolinie rzeki Białej Lądeckiej, pomiędzy Górami Złotymi a Krowiarkami (Masyw Śnieżnika). Klimat uzdrowiska określany jest jako górski, silnie bodźcowy.

Spacery/wycieczki piesze (możliwe do zrealizowania bezpośrednio z ośrodka)

Park Zdrojowy

Park Zdrojowy w Lądku-Zdroju urządzono po wybudowaniu dzisiejszego „Zdroju Wojciech”. Pięknie zagospodarowany, w pobliżu pijalnia wód oraz Źródło Chrobry, w parku znajduje się klika rzeźb powstałych w trakcie plenerów rzeźbiarskich z roku 1980, a także pomnik Andrzeja „Lidera” Zawady – legendarnego polskiego himalaisty.

odległość od ośrodka: ok. 400 m, 5-10 min. drogi pieszo

„Zdrój Wojciech”

Zakład przyrodoleczniczy z basenem termalnym oraz pijalnią – najpiękniejszy i najbardziej chara-kterystyczny obiekt Lądka-Zdroju; na parterze obiektu piękny basen termalny (temp. wody ok. 29-31 st. C) oraz pomieszczenia zabiegowe z marmurowymi, zabytkowymi wannami; na piętrze pijalnia wód, restauracja oraz pokoje dla gości.

odległość od ośrodka: ok. 400 m, 5-10 min. drogi pieszo

Arboretum

powstało w latach 1972-73 na terenie lasów należących do miasta. Obecnie ma powierzchnię 1,89 ha. Ogród jest udostępniony do zwiedzania od maja do października oraz w innych terminach ustalanych w zależności od panujących warunków. Najpiękniejszym czasem jest przełom maja i czerwca, kiedy zakwitają azalie i  różaneczniki, w tym Królewska Kolekcja Różaneczników. Ciekawą atrakcją jest NOCNE podświetlenie ogrodu, który można zwiedzać również po zmroku. Średni czas zwiedzania ogrodu to 40 minut.

adres: ul. Moniuszki, ok. 500 m od ośrodka, 15-20 min. pieszo

Trojak, 766 m n.p.m. z platformą widokową

Szczyt wznoszący się nad częścią zdrojową Lądka, prowadzi na niego m.in. szlak niebieski, od 2023 roku widoki ze szczytu można podziwiać z nowo wybudowanej platformy widokowej; na szczycie Trojaka liczne skały gnejsowe z wytyczonymi trasami wspinaczkowymi; na zboczach Trojaka znajduje się Stacja Narciarska Lądek-Zdrój (oświet-lony stok);

czas przejścia: ok. 1,5 h z ośrodka na szczyt Trojaka

Borówkowa Góra, 900 m n.p.m.

Szczyt w Górach Złotych, położony na pograniczu polsko-czeskim, na szczycie wieża widokowa
z 2006 roku, wysoka na ok. 25 metrów. Na szczycie w latach ’80 XX w. miało miejsce spotkanie członków „Solidarności” polsko-czechosłowackiej, w którym uczestniczyli m.in.: Vaclav Havel, Jiri Dienstbier, Jacek Kuroń czy Jan Lityński.

czas przejścia: z ośrodka ok. 7 km, ok. 2 godz. pieszej wycieczki w jedną stronę, istnieje możliwość dojechania na parking przy przejściu granicznym PL/CZ; z parkingu ok.
1 godz. w jedną stronę

Madejowe (Stołowe) Skały

Grupa gnejsowych form skalnych położona na zboczach Królówki (775 m n.p.m.) z najwyższą „Iglicą”, należącą do największych i najoka-zalszych skał w tym rejonie, osiąga od strony wsch. wys. ściany do ok. 20 m, a szczyt stanowi grań o dł. 18 m z dobrym punktem widokowym, na skale posadowiony metalowy krzyż wysoki na ok. 11 m.

czas przejścia: ok. 2 km od ośrodka, ok. 0,5 h do Iglicy

Atrakcje w najbliższej okolicy konieczny dojazd do 50 km

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jedna z najciekawszych atrakcji okolicy, odkryta w latach ’70 XX wieku Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest najdłuższą z jaskiń sudeckich i jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Jaskinia jest rozwinięta horyzontalnie na trzech poziomach. Znana długość sal i korytarzy wynosi ponad 5 km, natomiast głębokość to ponad 100 m. Poziom górny zachowany jest szczątkowo. Poziomem środkowym biegnie udostępniona dla turystów niezwykle atrakcyjna trasa turystyczna z niepowtarzalną i dobrze zachowaną szatą naciekową jaskini oraz dużą ilością kości zwierząt epoki lodowcowej. Partie dolne są niedostępne dla turystów.

dojazd: kierunek Stronie Śląskie, ok. 15 km od Lądka

Kopalnia Złota w Złotym Stoku

Nieczynna kopalnia złota, atrakcja turystyczna zorganizowana w dawnej kopalni złota i arsenu
w Złotym Stoku w województwie dolnośląskim, uruchomiona 28 maja 1996. Bogata w liczne atrakcje dla dzieci i młodzieży.

dojazd: kierunek Złoty Stok, ok. 17 km od Lądka

Kłodzko

Największe i najważniejsze miasto regionu, poło-żone nad Nysą Kłodzką. Miasto z długą tradycją, kiedyś było stolicą historycznej Ziemi Kłodzkiej, prawa miejskie uzyskało w XIII w. Bogate w liczne zabytki i atrakcje turystyczne na czele z Twierdzą Kłodzką, późnogotycki Kościół Wniebowzięcia NMP, gotycki most z barokowymi figurami, ratusz z końca XIX w., renesansowe i barokowe kamie-nice z XVI-XVIII w.

dojazd: kierunek Kłodzko, ok. 25 km od Lądka)

Śnieżnik 1425 m n.p.m.

Najwyższy szczyt Masywu Śnieżnika, na szczycie wieża widokowa z 2022 roku, poniżej szczytu schronisko górskie.  dojazd: kierunek Kletno, ok. 15 km od Lądka; z Kletna ok. 2 godz. szlakiem żółtym na szczyt Śnieżnika

 

Czarna Góra 1206 m n.p.m.

Położona w Masywie Śnieżnika, nad Przełęczą Puchaczówka, na zboczach góry znajdują się liczne wyciągi narciarskie (kompleks narciarski Czarna Góra),kolej linowa czynna przez cały rok, trasy rowerowe MTB, liczne restauracje i hotele.

dojazd: kierunek Stronie Śląskie, ok. 15 km od Lądka, z parkingu na Przełęczy Puchaczówka ok. 1 h na szczyt Czarnej Góry – istnieje możliwość wjazdu koleją w pobliże szczytu

Atrakcje dalsze konieczny dojazd ponad 50 km

Zamek Książ

Kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz
z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600)

dojazd: kierunek Kłodzko/Wałbrzych, ok. 100 km od Lądka

Praga (CZ)

Stolica Republiki Czeskiej, położona nad Wełtawą, największe miasto w Czechach. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy, bogata w niezliczone atrakcje takie jak m.in.: Hradczany, Złota Uliczka, Most Karola, Ściana Johna Lennona, Muzeum Narodowe i wiele innych.

dojazd: ok. 220 km z Lądka

Skalne Miasto w Czechach (Adrspach)

Liczne skalne formy piaskowcowe, piękne widoki i przyroda. Najwyższa forma skalna Kochankowie (cz. Milenci) ma ponad 80 m wysokości, a Wielki Wodospad spadający z wysokości 16 m robi niesamowite wrażenie.

dojazd: ok. 85 km od Lądka

Spacer w chmurach oraz wiszący most (Dolni Morava, CZ)

Sky Walk, czyli spacer w chmurach to wyjątkowe przeżycie dla każdego. Wieża o wysokości 55 metrów znajduje się na zboczu góry Slamnik na wysokości 1116 m n.p.m. Poprzez swoje położenie gwarantuje doskonałe widoki na cały Masyw Śnieżnika z malowniczą doliną rzeki Morawy. W 2022 r. otwarto tu najdłuższą na świecie wiszącą kładkę pieszą, łączącą grzbiety dwóch szczytówgórskich, Slamník i Chlum.

dojazd: ok. 50 km od Lądka

Wrocław

Stolica Dolnego Śląska, a także historyczna stolica całego Śląska. Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. We Wrocławiu mimo zniszczeń wojennych zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbudowanych po wojnie. Do wyróżniających się należą: dwa ratusze na Rynku – gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz w stylu historyzmu; gotyckie kościoły: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

dojazd: ok. 120 km z Lądka, 1,5 – 2 godz. jazdy samochodem

Kudowa-Zdrój

Kudowa-Zdrój – uzdrowisko położone w dolinie, na pograniczu Gór Stołowych i Pogórza Orlickiego; charakteryzuje się łagodniejszym klimatem niż miejscowości położone w Kotlinie Kłodzkiej.

Spacery/wycieczki piesze (możliwe do zrealizowania bezpośrednio z ośrodka)

Altana Miłości

Położona jest na Górze Parkowej na wysokości ok. 450 m. n.p.m. Budowla została wzniesiona w secesyjnej formie drewnianej altany na początku XX w. Z altanki roztacza się widok na zabytkowy Park Zdrojowy oraz na miejską część gminy. Na horyzoncie dostrzec można Wzgórza Lewińskie oraz podgórze Gór Orlickich.

odległość od ośrodka: ok. 4 km, 40 min pieszo z ośrodka

Wodny Świat

Kryta pływalnia, obiekt zlokalizowany w centrum uzdrowiska w sąsiedztwie dwóch największych ośrodków sanatoryjnych w Kudowie-Zdroju, przy zabytkowym Parku Zdrojowym.

odległość od ośrodka: ok. 1 km, 10 min pieszo z ośrodka

Kaplica czaszek w Czermnej

Kaplica jest wielką nekropolią, cmentarzyskiem ofiar zarazy oraz wojen śląskich z lat 1740-1742 oraz 1744-1745. Ta barokowa Kaplica została wybudowana w 1776 roku przez ówczesnego proboszcza parafii Czermna, księdza Wacława Tomaszka. Jest jedynym tego typu obiektem w Polsce i jednym z trzech w Europie. Ściany i sufit Kaplicy wyłożone są około 3 tysiącami czaszek i kości ludzkich, a pod podłogą, w krypcie, spoczywa dodatkowo kilkadziesiąt tysięcy szczątków ludzkich.

adres: ul. Stanisława Moniuszki 8, odległość, ok. 3 km, 30 min pieszo z ośrodka

Muzeum Kultury Ludowej Pogórza Sudeckiego

Położone na malowniczym zboczu w wiejskiej dzielnicy Kudowy-Zdroju – Pstrążnej. Muzeum – Skansen powstało w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Od 1.01.2006 r. jest samodzielną instytucją kultury, której organi-zatorem jest samorząd Kudowy-Zdroju. Wystawę stałą stanowią zabytkowe obiekty drewnianej architektury ludowej pogórza sudeckiego.

odległość od ośrodka: ok. 1,5 godz. , 8 km pieszo od ośrodka

Park Zdrojowy z pijalnią wód mineralnych

Park Zdrojowy, znajdujący się w rejestrze zabytków, jest sercem Kudowy. Jego atutem jest doskonała lokalizacja – położenie u stóp Góry Parkowej, gdzie swój początek biorą źródła wód mineralnych.

odległość od ośrodka: ok. 300 m, 5 min pieszo z ośrodka

Rzeźba Halka

Metalowa rzeźba przedstawia tańczącą młodą kobietę z włosami splecionymi w warkocz, kobiece kształty podkreśla ciasno zawiązany gorset. Znajduje się ona przy ul. Moniuszki, pomiędzy Sanatorium „Polonia” a Aqua Parkiem. Według pomysłodawców rzeźby jest to Halka z opery Moniuszki. Rzeźba jest bardzo popularna wśród turystów, którzy chętnie wykonują przy niej pamiątkowe fotografie.

adres: ok. 300 m ok. 5 min pieszo z ośrodka

Szlak Ginących Zawodów

Gospodarstwo położone w pobliżu Kaplicy Czaszek (200 m), tylko tutaj podczas jednej wizyty można zobaczyć pokaz garncarstwa, zwierzyniec, wiatrak, kuźnie i chatkę robótek ręcznych. W domu chleba można zakupić wiejski chleb ze smalcem, który zdobył liczne nagrody m.in. kilkakrotnie
Ministerstwa Rolnictwa.

odległość od ośrodka: ok. 3 km, 30 min pieszo

Muzeum Zabawek BAJKA

Pełne niesamowitych kolekcji, przeniesie zwie-dzających w świat pełen wspomnień, tajemnic
i niezwykłych historii. Bogate w ponad 5000 eksponatów z różnych zakątków świata. Każdy, bez względu na wiek, doskonale się tu odnajdzie.

adres: ul. Zdrojowa 46b, Kudowa-Zdrój, ok. 500 m, 10 min pieszo z ośrodka

Atrakcje w najbliższej okolicy konieczny dojazd do 50 km

Błędne Skały (Góry Stołowe)

Błędne Skały to labirynt szczelin i zaułków, niekiedy niezwykle wąskich, oddzielających bloki skalne kilkunastometrowej wysokości. Wiele skał ma własne nazwy np.: „Skalne Siodło”, „Kurza Stopka”, „Labirynt”, „Tunel”, „Wielka Sala”. Jest to jedna z najliczniej odwiedzanych atrakcji Gór Stołowych.

dojazd na parking: ok. 30 min od ośrodka

Szczeliniec Wielki (Góry Stołowe)

(919 m n.p.m.) najwyższy szczyt Gór Stołowych to wyjątkowa atrakcja turystyczna w Polsce. Jest pozostałością najwyższego poziomu Gór Sto-łowych, w którym erozja wyrzeźbiła wspaniałe formy skalne.
Do najbardziej znanych należy np.: „Kwoka”, „Mamut”, „Wielbłąd”, „Głowa Księżniczki Emilki”, „Słoń”
i „Kazalnica”. Niezmiernie ciekawym fragmentem Szczelińca Wielkiego jest tzw. „Piekiełko”. Jest to szczelina skalna o długości ok. 100 m i głębokości blisko 20 m ze specyficznym mikroklimatem o niskiej temperaturze
i dużej wilgotności powietrza.

dojazd na parking: ok. 40 min od ośrodka

Nachod (CZ)

Miasto w Republice Czeskiej, położone przy przejściu granicznym polsko-czeskim Kudowa Słone – Nachodź; zostało założone w połowie XIII w. Urokliwe miastobogate w zabytki, m.in. pałac, ratusz, Kościół Św. Wawrzyńca, pręgierz, hotel i teatr Beranek.

dojazd: ok. 10 km od ośrodka, kierunek przejście graniczne Kudowa-Słone

Polanica-Zdrój, Duszniki-Zdrój

Uzdrowiska położone w Kotlinie Kłodzkiej,w odległości odpowiednio ok. 10 km (Polanica) oraz 20 km (Duszniki) od Kłodzka. W Polanicy m.in. piękny park zdrojowy, źródło Wielka Pieniawa.

dojazd z Kudowy: Duszniki – ok. 15 min, Polanica – ok. 25 min

Zieleniec

Zieleniec Sport Arena to jeden z największych i najlepszych w Polsce ośrodków narciarskich, którego historia sięga przełomu XIX i XX wieku. Dziś do Zieleńca przyjeżdżają pasjonaci białego szaleństwa nie tylko z całej Polski, ale i sąsiednich Czech czy Niemiec, a sam ośrodek jest regularnie nagradzany w rozmaitych plebiscytach i konkursach.

dojazd: kierunek Duszniki-Zdrój, ok. 15 km od ośrodka

Atrakcje dalsze konieczny dojazd ponad 50 km

Zamek Książ

Kompleks zamkowy, zlokalizowany w wałbrzyskiej dzielnicy Książ na Pogórzu Wałbrzyskim, będący częścią Książańskiego Parku Krajobrazowego. Przez obiekt przebiega Szlak Zamków Piastowskich i jest trzecim co do wielkości zamkiem w Polsce. Budowla posiada ponad 400 pomieszczeń (wraz
z zabudowaniami gospodarczymi ok. 600).

dojazd: kierunek Kłodzko/Wałbrzych, ok. 100 km od Kudowy).

Praga (CZ)

Stolica Republiki Czeskiej, położona nad Wełtawą, największe miasto w Czechach. Jest wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO, uznawana za jedno z najpiękniejszych miast Europy, bogata w niezliczone atrakcje takie jak m.in.: Hradczany, Złota Uliczka, Most Karola, Ściana Johna Lennona, Muzeum Narodowe i wiele innych.

dojazd: ok. 200 km z Kudowy-Zdrój

Skalne Miasto w Czechach (Adrspach)

Liczne skalne formy piaskowcowe, piękne widoki i przyroda. Najwyższa forma skalna Kochankowie
(cz. Milenci) ma ponad 80 m wysokości, a Wielki Wodospad spadający z wysokości 16 m robi niesamowite wrażenie.

dojazd: ok. 50 km z Kudowy

Wrocław

Stolica Dolnego Śląska, a także historyczna stolica całego Śląska. Wrocław jest jednym z najstarszych miast Polski pod względem lokacji na prawach miejskich. We Wrocławiu mimo zniszczeń wo-jennych zachowało się wiele budowli w stanie oryginalnym, bądź odrestaurowanych czy odbu-dowanych po wojnie. Do wyróżniających się należą: dwa ratusze na Rynku – gotycki Stary Ratusz oraz Nowy Ratusz w stylu historyzmu; go-tyckie kościoły: archikatedra św. Jana Chrzciciela na Ostrowie Tumskim.

dojazd: ok. 100 km z Kudowy, 1,5 – 2 godz. jazdy samochodem